23 November 2022Peab satsar på barn- och ungdomsfotboll

Peab satsar på barn- och ungdomsfotboll och sponsrar Ekhagens IF

Peab ökar sitt fokus på mindre och lokala föreningar som gör konkret samhällsnytta för barn och ungdomar. Som ett led i det arbetet väljer Peab Bostad i Jönköping att satsa på ungdomsfotbollen i Ekhagens IF genom att gå in och sponsra barn- och ungdomsverksamheten.

Peab har under många år haft ett stort sponsringsengagemang, ofta med lokal förankring, med fokus på att insatserna ska göra samhällsnytta och att stötta ungdomar, innovation och mångfald. Som ett led i detta sponsrar Peab Bostads projekt Ekbacken i Kungsängen Ekhagens IFs barn- och ungdomsverksamhet med bollar och utrusning.

– Med sponsringsinsatsen i Ekhagens IF ökar vi inriktningen mot samhällsnytta genom att fokusera på den lokala föreningens och barn och ungdomar. Vi är stolta över att stötta en lokal verksamhet och att nyttan landar hos just barn och ungdomsverksamheten, berättar Daniel Wetterheim, projektledare Peab Bostad i Jönköping

Ekhagens IF bildades 1974 och har idag 500 medlemmar och har som ändamål att bedriva sin idrottsliga verksamhet i enlighet med Idrottens verksamhetsidé, vision och värdegrund; glädje och gemenskap, demokrati och delaktighet, allas rätt att vara med och främja rent spel, samt med särskild målsättning att även i övrigt berika medlemmarnas fritid. Föreningen arbetar efter egna uppställda värdegrunder; Teamwork, Respekt, Lojalitet, Inställning och Kommunikation

– Vi är väldigt glada och stolta över att Peab går in som sponsor till Ekhagens IF. Hos oss ger vi alla chansen att medverka i vår verksamhet då vi arbetar för mångfald och inkludering, jämlikhet och jämställdhet för samtliga våra medlemmar. Att då få möjlighet att samarbeta med Peab som ett välkänt och välrenommerat företag visar att de värden vi står för också uppskattas av näringslivet. Det stöd de ger oss kommer ge goda förutsättningar för våra ungdomar i Ekhagens IF, säger ordförande Magnus Lindberg.

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Daniel Wetterheim, Projektledare Peab Bostad , Telefon: 0725-32 43 33 Mail: daniel.wetterheim@peab.se

Peab är Nordens samhällsbyggare med 14 000 medarbetare och en omsättning på 57 miljarder kronor. Med lokal närvaro och fokus på egna resurser utvecklar, anlägger och bygger vi vardagen där livet levs. Huvudkontoret finns i Förslöv på Bjärehalvön i Skåne. Aktien är noterad vid Nasdaq Stockholm